Archiwum 2014/2015

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2015/2016, która odbędzie się

1 września 2015r (wtorek) o godzinie 800 

 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowie SP w Chruścielu

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 http://youtu.be/D4mcEkxE4Po – Polonez oddziału przedszkolnego 2014/2015

 

DNI RODZINY 2015

DZIEŃ MATKI Klasy I – VI

 DZIEŃ MATKI – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

 XXIV PRZEGLĄD RUCHU SCENICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY

WYCIECZKA SZKOLNA HEL – ŁEBA

AKCJA  „TYDZIEŃ DLA ZIEMI”

W ramach współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu- Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie uczniowie Szkoły Podstawowej w Chruścielu przystąpili do akcji: „Tydzień dla Ziemi”. Z powodzeniem zrealizowano wytyczne dla tych działań.

Podjęliśmy się realizacji następujących zadań:

  • Przyroda bez zużytych baterii
  • Na tropie odnawialnych źródeł energii
  •  Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu
  •  Bieg dla Ziemii.

„Tydzień dla Ziemi” rozpoczął się 21 kwietnia 2015r. Przez pięć dni dzieci brały udział w różnego rodzaju działaniach proekologicznych:

21 kwietnia 2015 r. Przyroda bez zużytych baterii Uczniowie aktywnie segregują odpady niebezpieczne używając specjalnych pojemników znajdujących się w szkole. Z małych pojemników zostały przełożone do specjalnego pojemnika z napisem „Zużyte baterie”. Dzieci zaangażowały również innych członków rodziny, aby wspierały ich w działaniu na rzecz ochrony przyrody.  Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli spakowali 30 kg baterii. Przygotowane pojemniki zgłoszono do odbioru przez organizację odzysku. Młodzi ekolodzy postanowili nadal segregować zużyte baterie nie po przestając tylko na wiosennej akcji „Tygodnia dla Ziemi”.   22 kwietnia 2015 r. Podczas obchodów Święta Ziemi nasi uczniowie recytowali wiersze, które przypomniały dzieciom, dlaczego powinniśmy dbać o nasze naturalne środowisko. Dlaczego nie należy wrzucać zużytych baterii do śmieci?  Dlaczego powinnyśmy segregować śmieci? Dlaczego powinnyśmy dbać  o nasze środowisko? 23 kwietnia Na tropie odnawialnych źródeł energii Uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach z projektu „GAZEM NA LEKCJE”. Uczestnicy poznali nowe źródła energii – gaz łupkowy. Pani Marta Milancej studentka Uniwersytetu Gdańskiego wygłosiła pogadankę i przedstawiła prezentację o gazie łupkowym. Podsumowaniem spotkania było wykonanie kart pracy utrwalających poznane wiadomości. ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII- konkurs plastyczny zorganizowany przez Radnych Powiatu Braniewa propagujący różnorodne zastosowania odnawialnych źródeł energii. Nasi uczniowie zostali laureatami i zdobyli wiele wyróżnień.   24 kwietnia 2015 r. Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu. W tym dniu uczniowie opieką wychowawców, zaopatrzeni w lupy i lornetki poznawali różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów na Ścieżce Dydaktycznej Nadleśnictwa Zaporowo. Ponadto obserwowali   zmieniającą  się  przyrodę  oraz szukali oznak wiosny. Odbyło się również spotkanie  z pracownikiem Las Państwowych. Uczniowie mieli możliwość poznania funkcji lasu, rodzajów drzew oraz zwierząt.  Przedstawiciel służby leśnej w czasie spotkania zwrócił uwagę  na  problemy dotyczące  odpadów pozostawianych przez ludzi w lasach. Wskazał zagrożenia, jakie niosą dzikie wysypiska  oraz przypomniał zasady prawidłowego zachowania się w lesie.   27 kwietnia 2015 r. w ramach akcji „Tydzień dla Ziemi” uczniowie Szkoły Podstawowej w Chruścielu uczestniczyli w biegu zorganizowanym na terenie boiska szkolnego przy szkole. ,,Bieg dla Ziemi” przebiegał w zdrowej rywalizacji. W okolicy posadzonych kilka lat temu drzewek dzieci pokazały swoje umiejętności sprinterskie.

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Laureatami szkolnego konkursu recytatorskiego zostali:

IMG_8905 1. Karolina Brewczak – oddział przedszkolny

IMG_8919 2. Julia Czyż – klasa I

IMG_8925 3. Aleksandra Ławrynowicz – klasa II

IMG_8935 4. Karolina Suchocka – klasa III

IMG_8955 5. Wojciech Kucko – klasa IV

IMG_8978 6. Paweł Semkiw – klasa V

IMG_8970 7. Oliwia Krupińska – klasa V

IMG_8987 8. Izabela Wojciukiewicz – klasa VI

Nagrodzeni uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w XXI Przeglądzie Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży w Braniewie –  gratulujemy i życzymy kolejnej wygranej!

 SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS O – 3

 

 SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS 4-6

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W szkole został zorganizowany uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły pod kierunkiem Pani Edyty Kucko, Agnieszki Czyż i Krystyny Mateńki przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

Międzypowiatowy Festiwal Sztuki Przyrodniczej – Tolkmicko 2015

17 kwietnia 2015r reprezentanci oddziału przedszkolnego pod opieką Pani Krystyny Czyżewskiej uczestniczyli w Międzypowiatowym Festiwalu Sztuki Przyrodniczej w Tolkmicku. Podczas festiwalu uczniowie dziewięciu oddziałów przedszkolnych i przedszkoli zaprezentowali się w dwóch kategoriach: Konkurs piosenki „o czym szumi las?” oraz konkurs na inscenizacje i scenki przyrodnicze. W przerwie pomiędzy konkursami można było obejrzeć wystawę prac konkursowych wykonanych wspólnie przez przedszkolaków i rodziców.

Uczniowie oddziału przedszkolnego w Chruścielu zostali nagrodzeni w trzech kategoriach: 1. Konkurs piosenki „o czym szumi las?” – Wiktoria Bobin – I miejsce 2. Konkurs na inscenizacje i scenki przyrodnicze – grupa przedszkolna (Piotr Suchocki, Wiktoria Bobin, Kacper Obrębski) – II miejsce 3. Konkurs plastyczny – Piotr Suchocki i Agnieszka Wiśniewska – I miejsce

 

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodzono po raz pierwszy w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówi się o matce Ziemi. Dzień Ziemi obchodzili też uczniowie Szkoły Podstawowej w Chruścielu.
Dzień Ziemi, którego celem jest pobudzanie świadomości ekologicznej, nauka poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko, jest jedynym wydarzeniem obchodzonym jednocześnie na całym świecie. W naszej szkole został zorganizowany apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali krótkie skecze, piosenki i autorskie wiersze. Na zakończenie każdy uczestnik apelu mógł skosztować zdrowej żywności – sałatek, owoców i kanapek przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

 

 

Powiatowy Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W środę, 15 kwietnia w siedzibie centrum edukacji ZDZ w Braniewie odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę w turnieju reprezentował uczeń klasy V – Kajetan Kozłowski, który wywalczył III miejsce – Gratulujemy!

21 marca – DZIEŃ WIOSNY

ZAĆMIENIE SŁOŃCA – 20 marca 2015r.

Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce zaczęło być widoczne ok. godz. 9.50, a Księżyc ostatecznie zniknął z obrysu tarczy słonecznej dopiero kilka minut po godz. 12. W momencie maksimum w Szczecinie zakryte było aż 76 proc. Słońca. Następne częściowe zaćmienie Słońca w naszym pięknym kraju będzie widoczne w 2021 roku, zaś tak spektakularne jak 20 marca 2015r – dopiero w 2026 roku. Jeśli ktoś chce zobaczyć zaćmienie całkowite, może się w przyszłym roku wybrać do Indonezji lub w 2017 roku – do Stanów Zjednoczonych 🙂

 ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY – WIZYTA W TEATRZE

DZIEŃ KOBIET

    Jak co roku w naszej szkole zorganizowany został  apel z okazji Dani Kobiet, podczas którego zostały zaprezentowane piosenki i krótkie skecze przygotowane przez oddział przedszkolny, koło teatralne klas I-III, koło teatralne klas IV-VI oraz koło gitarowe. Na zakończenie uroczystości wszystkie Panie uczące, pracujące w szkole otrzymały piękne kwiaty.

 

„Mistrz słówek” – konkurs z języka angielskiego

      Nauczyciel języka angielskiego – Pan Piotr Kononowicz ogłosił konkurs dla uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej w chruścielu na „Mistrza słówek”. Konkurs przeprowadzany będzie raz w miesiącu – laureatem konkursu może zostać każdy kto zdobędzie minimum 90 % z pisowni  słówek. Ilość wymaganych słówek została dostosowana do wieku i umiejętności uczniów: Klasa I – 10 słówek Klasa II, III – 30 słówek Klasa IV, V, VI – 50 słówek

W miesiącu – luty 2015r „Mistrzami słówek” zostali: 1. Julia Czyż – klasa I 2. Aleksandra Ławrynowicz – klasa II 3. Kamila Szałas – klasa III 4. Klasa IV – Kacper Matwiejczyk 5. Klasa IV – Wojciech Kucko 6. Klasa V – Mateusz Wysocki 7. Klasa V – Kajetan Kozłowski Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom! – Życzymy powodzenia w następnej części konkursu, która odbędzie się w marcu.

 

WALENTYNKI 2015r

13 lutego 2015r uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przygotowali krótkie wystąpienia z okazji walentynek. Następnie Pani dyrektor wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego otworzyła pudełko z walentynkami, do którego uczniowie mogli wrzucać przez cały tydzień przygotowane walentynki.

Podczas walentynkowego apelu Pani dyrektor wręczyła nauczycielowi szkoły – Pani Marioli Buczyło nagrodę jubileuszową z okazji 35-lecia pracy zawodowej.

 

 

CHOINKA 2015

Ferie zimowe w Szkole Podstawowej w Chruścielu rozpoczęły się balem karnawałowym. Jak co roku bal cieszył się dużym zainteresowaniem – oprócz uczniów szkoły przybyło także wiele rodzin z dziećmi z różnych miejscowości. Na dzieci czekało wiele atrakcji: m.in. zabawa taneczna z postaciami z bajek, wiele konkurencji, konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy, malowanie twarzy przez uczennice gimnazjum, loteria oraz wizyta św. Mikołaja. Podczas balu uczniowie szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalno – taneczne. Uczniowie w miłej i przyjaznej atmosferze rozpoczęli zasłużone ferie zimowe.

„Prezent Świąteczny dla Strażaka PAMIĘTAMY-DOCENIAMY-DZIĘKUJEMY”

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w świątecznej akcji „Prezent Świąteczny dla Strażaka PAMIĘTAMY-DOCENIAMY-DZIĘKUJEMY” organizowanej przez Fundację Ratujmy Życie. Akcja polegała na przygotowaniu prezentów dla strażaków. Prezent miał zawierać wyłącznie prace wykonane przez dzieci: rysunki, listy, ciasteczka, ozdoby świąteczne i pozostałe inne pomysły ukazujące strażaków w akcji – dowolne drobiazgi, których wartość jest mierzona zaangażowaniem, nakładem pracy, inwencją a nie ceną w złotówkach. Ze wszystkich przygotowanych prezentów uczniowie zrobili dużą Paczkę, która została dostarczona do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Na paczce została umieszczona informacja, że otworzyć mogą ją ratownicy dyżurujący w wigilijny wieczór w godzinach od 17.00-19.00 w chwili, gdy wszyscy zasiadamy do wieczerzy wigilijnej. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do przygotowania paczki pokazując Strażakom, że w ten szczególny wieczór pamiętamy o nich.

http://braniewo.wm.pl/237162,Wigilijne-spotkanie-strazakow.html#axzz3NGsCpAG7

„MIKOŁAJEM MOŻE ZOSTAĆ KAŻDY”

      19 grudnia w naszej szkole odbyły się „klasowe spotkania wigilijne”. Następnie podczas apelu Pani dyrektor wręczyła uczniom dyplomy i nagrody zdobyte w szkolnym konkursie na najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe. Na zakończenie – po zaśpiewaniu świątecznej piosenki dla mikołaja,  wszyscy uczniowie otrzymali paczki.

Uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Chruścielu składają serdeczne podziękowania właścicielom firm Bartex i Makrochem za udzielone wsparcie w postaci świątecznych paczek ze słodyczami.

 

 „SPOTKANIE WIGILIJNE”

            W Szkole Podstawowej w Chruścielu odbyły się jak co roku jasełka. W tym roku wybrani uczniowie z klas 0 – VI poszukiwali zagubionego Ducha Świąt Bożego Narodzenia. W przedstawieniu, którego scenariusz inspirowany był „Opowieścią wigilijną”, młodzi aktorzy opowiadali o tym , jak pogoń za dobrami materialnymi przesłania współczesnemu człowiekowi prawdziwe znaczenie tego wyjątkowego okresu. Jak w zapracowaniu, zabieganiu tracimy z oczu to, co najistotniejsze, czyli drugiego człowieka, a często nawet naszych bliskich. Wędrówkę w czasie teraźniejszym, przyszłym i przeszłym widzowie odbywali wraz z reporterem i biznesmenem. Wspaniała gra aktorów, piękna oprawa muzyczna oraz wyjątkowa scenografia wzbudziły uznanie wszystkich obecnych. Na widowni zasiedli uczniowie, rodzice, dziadkowie, absolwenci szkoły oraz przedstawiciele władz powiatu braniewskiego, gminy Płoskinia oraz wsi Chruściel. Występ młodych artystów stał się nie tylko okazją do zastanowienia się nad pełnym przeżyciem świąt, ale również do spotkań mieszkańców regionu. Dopełnieniem wieczoru była wystawa stroików i kartek świątecznych przygotowanych przez dzieci i ich rodziców.

   

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 21 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

     21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. 

 

Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

 

       Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o tym szczególnym dniu. Każda z klas przygotowała kodeks przyjaźni i życzliwości. Samorząd Uczniowski przeprowadził „plebiscyt na najbardziej życzliwą osobę” w którym zwyciężyły Pani Agnieszka Stodulska i Pani dyrektor Halina Myszka.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 

ZAJĘCIA SPORTOWE

Ksiądz Radosław Gołębiewski prowadzi treningi piłki nożnej dla chętnych uczniów naszej szkoły.

LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Uczniowie VI klasy wraz z nauczycielem j. niemieckiego – Panią Anną Semków przeprowadzili ciekawą lekcję, na której samodzielnie wykonali smaczne sałatki: owocowe i warzywne. Nazwy wszystkich użytych składników musieli wcześniej przetłumaczyć na język niemiecki.

„KAMIENNE ARCHIWUM ZIEMI”

12 listopada troje naszych uczniów pod opieką Pani dyrektor Haliny Myszki wzięło udział w międzyszkolnym turnieju wiedzy geologicznej pt. „Kamienne Archiwum ziemi”.  Podczas konkursu uczniowie odpowiadali na pytania i otrzymali do rozwiązania test wiedzy. Czekało na nich także wiele atrakcji – m.in. mieli możliwość samodzielnego wykonania nawilżających maseczek z zielonej glinki i wykonania rzeźby skamieniałości.

Reprezentanci naszej szkoły: – Roksana Sadzewicz – klasa IV – Kajetan Kozłowski – klasa V – Paulina Wojciukiewicz – klasa VI Zajęli II miejsce – GRATULUJEMY!

„LAS – NASZYM DRUGIM DOMEM”

W Szkole Podstawowej w Chruścielu został zrealizowany projekt edukacyjny pt. „Las – naszym drugim domem” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

  • 28 października  uczniowie klas O-VI uczestniczyli w warsztatach terenowych w Arboretum leśnym w Kudypach,

 

  • Zorganizowano i przeprowadzono powiatowy konkursu wiedzy leśnej pt. „Mieszkańcy naszych lasów”,

I MIEJSCE – Zespół Szkół w Płoskini II MIEJSCE – Szkoła Podstawowa w Szylenach (Zespół Szkół Lipowina) III MIEJSCE – Szkoła Podstawowa w Chruścielu

  • Zorganizowano i przeprowadzono powiatowy konkursu plastyczny „Barwy lasu”.

 

Nagrodzone prace:

DSC07121Wyróżnienie: Aleksandra Kowalewska – ZS w Płoskini (klasa V)

DSC07123 Wyróżnienie: Roksana Sadzewicz – SP w Chruścielu (klasa IV)

DSC07120 II miejsce: Wiktoria Biesiekierska – ZS w Płoskini (klasa V)

DSC07122 I miejsce: Mateusz Wysocki – SP w Chruścielu (klasa V)

DSC07118 I miejsce: Anna Knez – ZS w Płoskini (klasa VI)

DSC07119 III miejsce: Kordian Semkiw – SP w Chruścielu (klasa V)

DSC07117 Wyróżnienie: Tomasz Cytrynowicz – SP w Żelaznej Górze (klasa III)

DSC07116 Wyróżnienie: Aniela Wieczorek – ZS w Płoskini (klasa I)

DSC07115 III miejsce: Karolina Suchecka – SP w Chruścielu (klasa III)

DSC07114 Wyróżnienie: Patrycja Stolarz – ZS w Płoskinia (klasa II)

DSC07113 II miejsce: Dawid Oćwieja – SP w Szylenach (klasa III)

DSC07112 I miejsce: Krzysztof Grzegorczyk – SP w Szylenach (klasa II)

DSC07111 Wyróżnienie: Michalina Rojek – SP w Żelaznej Górze (oddział przedszkolny)

DSC07110 Wyróżnienie: Michał Chodkiewicz – SP w Szylenach (oddział przedszkolny)

DSC07109 III miejsce: Julia Kasprzak – ZS w Płoskini (oddział przedszkolny)

DSC07108 II miejsce: Hanna Rynkiewicz – ZS w Płoskini (oddział przedszkolny)

DSC07107 I miejsce: Oliwia Markun – SP w Chruścielu (oddział przedszkolny)

11 LISTOPADA

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Pod bacznym okiem Pani Edyty Kucko, nauczycielki historii uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali uroczysty apel upamiętniający to ważne wydarzenie dla Naszej Ojczyzny.

HALLOWEEN

 

ARBORETUM LEŚNE W KUDYPACH

28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Kudyp gdzie zostały przeprowadzone zajęcia terenowe w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur.

       Arboretum to ogród botaniczny, który kolekcjonuje rośliny drzewiaste w celu ukazania ich piękna i różnorodności, zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą. „Pośród bogatej oferty edukacyjno-turystycznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Olsztyńskie możemy znaleźć wyjątkowe miejsce w skali Polski północno-wschodniej, jest nim Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach im. Polskiego Towarzystwa Leśnego.”

Wyjazd sfinansowano ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

–  Autorami zdjęć są Pani Agnieszka Czyż i uczeń IV klasy  – Kacper Matwiejczyk.

„WARTO BYĆ DOBRYM” 

24 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Warto być dobrym” prowadzonego w naszej szkole od poprzedniego roku szkolnego. Pani dyrektor wręczyła dyplomy i puchary w podziękowaniu za przyniesienie największej ilości nakrętek. Gośćmi specjalnymi byli Państwo Magdalena i Adam Jasiewicz – rodzice małego Nikodema, którzy podziękowali wszystkim uczniom za zaangażowanie, pomoc i wielkie serca.

DSC06970

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO ZBIERANIA NAKRĘTEK!

Akcja zbierania nakrętek w naszej szkole nadal trwa. Zbieramy plastikowe nakrętki po napojach, sokach, chemii gospodarczej, środkach przemysłowych itp. Zebrane nakrętki pozwolą częściowo sfinansować bardzo wysokie koszty zakupu protez dla Nikodema.

 

LEKCJA NA ŻYWO „Opowieść o Żydach polskich”

            23 października o godzinie 9:00 w naszej szkole odbyła się internetowa lekcja z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Po muzeum wirtualnie oprowadzali nas gimnazjaliści – bracia Andrzej i Kamil Tkacz – przez co „zwiedzanie” było bardzo realne, wiarygodne i interesujące. Uczniowie klas IV-VI dowiedzieli się czym jest i jak wygląda synagoga, dlaczego Żydzi noszą jarmułkę oraz od kiedy zamieszkują polskie ziemie. Przeprowadzono również wywiad z kobietą, która aktualnie prowadzi tradycyjny dom żydowski. Opowiadała ona o obyczajach, tradycjach żydowskich oraz przedmiotach, bez których taki dom nie mógłby istnieć. Ostatnim elementem wirtualnej podróży po muzeum było spotkanie z panią pochodzenia żydowskiego, która przeżyła II wojnę światową i straciła w niej całą rodzinę. Była to bardzo ciekawa lekcja historii, pamięci i obyczajów. Na pewno zachęciła nas do wizyty w muzeum, jak również skłoniła do refleksji nad losem żydowskich rodzin w czasie holokaustu.

 

CYRK „SZOK”

23 października w Szkole Podstawowej w Chruścielu gościł cyrk „Szok”. Cyrkowcy zaprezentowali program artystyczny, zawierający elementy żonglerki, akrobacji, a także iluzji.

         Podczas godzinnego przedstawienia nasi uczniowie byli nie tylko widzami, ale i próbowali swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy. Pełni zapału, z różnym skutkiem, starali się dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą było, gdy artysta pojawił się z wężem i wyszedł do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Występy cyrkowców i uczniów nagrodzono gromkimi brawami.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     14 października 2014r zgodnie z tradycją w Szkole Podstawowej w Chruścielu  został zorganizowany uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Halina Myszka powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości i przekazała głos Panu Zbigniewowi Kowalskiemu – Wójtowi Gminy Płoskinia. Następnie odbył się występ naszych uczniów, którzy uroczyście podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły m.in. takimi słowami:

„Dziś jest święto Edukacji, Czas radości , czas owacji! Dziś składają Wam uczniowie Życzeń moc w wiązanej mowie!”

 Po występie uczniów ponownie głos zabrała Pani dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego podziękowali wszystkim gościom własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

 

PASOWANIE NA UCZNIA

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Na wstępie  głos zabrała pani dyrektor Halina Myszka, która powitała serdecznie przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Szczególnie ciepłe słowa  pani dyrektor skierowała do bohaterów uroczystości – pierwszoklasistów, podkreślając doniosłość tej chwili – wchodzenia dzieci w społeczność szkolną.

    Uroczystość ślubowania rozpoczęła się od części artystycznej zaprezentowanej przez pierwszoklasistów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o swojej Ojczyźnie, jak również udowodniły, że znane są im zasady zachowania się w szkole. Po pokazie artystycznym nastąpił akt uroczystego pasowania na ucznia, którego dokonała pani dyrektor. Wielka powaga i przejęcie widniały na twarzach pierwszoklasistów w czasie wypowiadanych przez panią dyrektor słów: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Chruścielu”. Przyjęcie do społeczności uczniowskiej zostało ostatecznie przypieczętowane przez pierwszaków symbolicznym odciskiem paluszków. Po akcie ślubowania i pasowania na ucznia nastąpił czas na życzenia i wręczenie pamiątkowych upominków od uczniów wszystkich klas.

Dzień 14 października 2014 r., w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Chruścielu na długo pozostanie w ich pamięci. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

 

Aktu pasowania dostąpili: 1. Miłosz Antonowicz 2. Damian Braciszewski 3. Oliwia Brewczak 4. Wiktoria Chalińska 5. Julia Czyż 6. Jakub Konefał 7. Jakub Wasik

DSC_8628

DSC_8623

DSC_8633

DSC_8625

DSC_8627

DSC_8637

DSC_8632

DSC_8498 DSC_8502 DSC_8503 DSC_8504 DSC_8505 DSC_8506 DSC_8507 DSC_8509 DSC_8510 DSC_8511 DSC_8516 DSC_8515 DSC_8514 DSC_8513 DSC_8512 DSC_8517 DSC_8518 DSC_8519 DSC_8521 DSC_8523 DSC_8529 DSC_8528 DSC_8527 DSC_8526 DSC_8524 DSC_8530 DSC_8531 DSC_8532 DSC_8533 DSC_8534 DSC_8538 DSC_8537 DSC_8536 DSC_8535 DSC_8541 DSC_8542 DSC_8543 DSC_8544